Boek als orakel

Boek als orakel

Toen ik na mijn studie ging werken, kwam ik eens per twee weken in Amsterdam. Ik bezocht dan altijd de Atheneum Boekhandel tegenover Het Lievertje op het Spui. Ik kende door deze regelmaat de kleuren van de banden in de boekenkasten, de titels, de schrijvers. Nieuwkomers pikte ik er onmiddellijk uit. Die lagen trouwens ook vaak op een tafel, als blikvangers.


Toen ik later van baan veranderde en alleen sporadisch in die boekhandel kwam, was dat steeds een teleurstelling. De kleuren en titels waren me vreemd. Wat had ik hier te zoeken? Ik vond dat verwarrend.

Hetzelfde gevoel bekruipt mij nog steeds als ik een mij onbekende boekhandel binnenstap. Aan de ene kant maken al die tafels en kasten vol boeken me oprecht nieuwsgierig. Lekker grasduinen! Aan de andere kant kan ik dan juist niet kiezen. Wat is goed, wat is alleen maar populair? Er is zoveel!

Toch is dit precies wat een goede boekhandel moet doen: jou verwarren door jou in verbinding te brengen met boeken die je nog niet eerder gezien hebt en waarvan je het bestaan niet kende. Aldus de bekende Engelse non fictieschrijver Mark Forsyth in een klein boekje over de verrassingen die een goede boekhandel heeft te bieden. Grappig, Forsyth heeft het nadrukkelijk over een ‘goede boekhandel’. Hij sluit bewust de Bruna’s van deze wereld buiten. Die verkopen alleen het bekende en goed lopende werk.

Forsyth: het is toch heerlijk om zomaar een boek open te slaan en dan een prachtige openingszin te lezen? Dat overkomt je met een e-book niet!

Trouwens, over openslaan gesproken: vroeger sloeg men zijn lievelingsboek (bijv. de Bijbel) open als men een moeilijk beslissing moest nemen. De eerste regel die je dan leest, zou soulaas bieden.
Het boek als orakel. Ook dat kan een e-book niet.

(Dit blog verschijnt gelijktijdig als column in de oktobereditie van de Voorschotense Krant)

Boek als orakel

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *